Dobór hostingu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje się podczas tworzenia strony internetowej. Ma on wpływ na wiele kluczowych elementów dla odpowiedniego działania całej witryny, w tym bezawaryjności oraz bezpieczeństwa danych. Bogata oferta rynkowa potrafi wprawić w zakłopotanie, dlatego w Internecie znaleźć można tak wiele zapytań o to, jaki hosting wybrać. W tym artykule przedstawimy wszystkie elementy, które warto wziąć pod uwagę podczas selekcji.
Dlaczego hosting jest tak ważny?
Wybranie odpowiedniego hostingu jest jak znalezienie dobrego miejsca pod budowę domu. Jeśli podłoże, na którym staną mury, będzie wątpliwej jakości, to prędzej czy później pojawią się problemy. W skrajnych przypadkach może okazać się, że uniemożliwiają one nawet zamieszkanie na konkretnym terenie. Gdy jakości gruntu nie zweryfikuje się odpowiednio wcześnie, prawdopodobne jest również utracenie funduszy, które zainwestowane zostały na wstępnych etapach budowy. Odpowiednie sprawdzenie wybranych terenów staje się więc kluczowe już w momencie planowania budowy domu.
Analogicznie sytuacja wygląda podczas stawiania strony internetowej – jedynie właściwy hosting pozwoli nam na bezproblemowe korzystanie z serwisu w przyszłości. Jeśli nie dokona się dokładnego sprawdzenia rynkowych propozycji, łatwo będzie trafić na tanią ofertę, która nie zapewni pełnego bezpieczeństwa danych, odpowiedniej przestrzeni na ich składowanie oraz nie będzie gwarantowała szybkiego działania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?
Skoro wybór właściwego hostingu jest tak ważny, to czym kierować się podczas jego szukania? Jeszcze przed sprawdzeniem pakietów oferowanych przez różne firmy warto określić własne potrzeby. Przede wszystkim należy zastanowić się, jak duża będzie strona internetowa, a co za tym idzie, jakie ilości danych będą niezbędne. Mały sklepik lub osobisty blog nie wymaga takich samych podstawowych parametrów jak rozbudowany sklep z setkami produktów i wieloma różnymi funkcjami dla użytkowników.
Dla łatwiejszego określenia potrzeb poniżej prezentujemy najważniejsze elementy, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o najlepszym hostingu:
Uptime – to wyrażony za pomocą procentów czas pracy serwerów. Jeśli te ze względu na różnego rodzaju awarie są wyłączane, a co za tym idzie, strony internetowe przestają działać, będzie to widoczne właśnie w tym wskaźniku. Pożądane są więc wyniki jak najwyższe, czyli oscylujące w granicach 100%. Wartość ta to gwarancja braku awaryjności, dlatego powinna być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru.
Pojemność – jest to ilość miejsca na dysku, którą może wykorzystywać strona internetowa. Przeciętne portale, które nie są rozbudowanymi sklepami, zajmują około 300 MB danych, dlatego przy niewielkich potrzebach w zupełności wystarczą najniższe pakiety. Warto jednak pamiętać, że ciągły rozwój strony internetowej może spowodować potrzebę zwiększenia limitu.
Transfer – licznik zużycia danych. Im większa jest strona internetowa, tym więcej zasobów będzie wykorzystywane. Zazwyczaj limit ten zakłada zużycie miesięczne i wylicza się go na podstawie liczby odwiedzających użytkowników.
Łącze – szybkość przesyłu danych, która jest kluczowa dla bezproblemowego korzystania z portalu przez jego użytkowników. Im większa przepustowość, tym lepiej.
Bezpieczeństwo – tworzenie kopii zapasowych to najlepsze zabezpieczenie przed niespodziewaną utratą danych na skutek awarii. Najwygodniejszą opcją jest ich automatyczne generowanie.
Kontakt z obsługą – przerwa w działaniu strony internetowej może w przypadku dużych sklepów generować bardzo duże straty finansowe, a nawet najlepsze usługi hostingowe nie mogą zagwarantować braku awarii. W takich sytuacjach ważny jest łatwy i bardzo szybki kontakt z usługodawcą, w celu ustalenia przyczyn i poznania spodziewanego terminu naprawy.
Oceny użytkowników – zdanie zadowolonych lub niezadowolonych klientów to zawsze dobre źródło informacji o danej usłudze hostingu. Z nich najszybciej można dowiedzieć się wielu podstawowych informacji oraz problemów, które można natrafić, decydując się na konkretną opcję.
Cena – choć wydaje się to oczywiste, to warto wspomnieć o tym, że bardzo niska cena powinna wzbudzić podejrzliwość. Oferty zazwyczaj zawierane są na okres od 12 miesięcy do 2 lat i należy liczyć się z kosztem od kilkunastu do kilkuset złotych za każde 30 dni. Wśród rynkowych propozycji znaleźć można również darmowe hostingi, których należy jednak unikać, ponieważ choć spełniają swoją podstawową funkcję, to nie gwarantują wielu możliwości przez liczne ograniczenia.
Dodatki – wiele ofert zawiera również dodatkowe usprawnienia, które w znacznym stopniu ułatwiają stworzenie strony internetowej, zarządzanie danymi lub dostęp do statystyk. Błyskawiczna instalacja CMS czy filtry antyspamowe to jedne z wielu oferowanych funkcjonalności.
Gdzie można znaleźć oferty dobrego hostingu?
Najlepszym źródłem ofert usług hostingowych jest rzecz jasna Internet. Wyszukiwarka Google zawiera setki propozycji – od niewielkich jednoosobowych firm do wielkich korporacji, gdzie działania wszystkich serwerów doglądają setki pracowników. Choć na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania są właśnie rynkowi liderzy, to ich oferty niekoniecznie muszą być najlepsze.
W celu znalezienia najlepszej propozycji, warto poświęcić trochę czasu na szukanie i nie bać się nieznanych firm. Porównując ceny oraz oferowane możliwości niewielkie usługi hostingowe mogą lepiej odpowiadać potrzebom małych stron internetowych.
Trzy polecane przez nas hostingi